symptomu

Остеохондроз-дегенеративно-дистрофічне захворювання, що характеризується ураженням міжхребцевих дисків, кістково-зв'язувальних структур хребетного стовпа та нервової системи. В результаті втрати міжхребцевими дисками своїх властивостей, що амортизують, - відбувається здавлювання і деформація нервового корінця, судини або спинного мозку, що викликає больові відчуття.

Хребетний стовп складається з 33-34 хребців, які утворюють шийний, грудний, поперековий, крижовий та куприковий відділи. Між хребцями знаходяться прошарки пружної, насиченої вологою хрящової тканини – диски, які на кшталт амортизуючих прокладок гасять будь-які поштовхи, що виникають при навантаженні на хребет. Хрящовий диск отримує живлення з навколишніх тканин: вбирає воду вночі, під час розвантаження, а вдень рідина під тиском виходить із нього. Поряд із кожним диском проходить нервовий корінець від спинного мозку до того чи іншого органу людини. Від стану спинномозкових нервів залежить нормальне функціонування всіх органів та систем організму. Якщо диск здоровий, він дозволяє хребетним сегментам вільно рухатися, не утискаючи при цьому нерв. Малорухливий спосіб життя (гіподинамія) або навпаки, фізична перенапруга, надмірна вага, куріння, погана постава, аномалія хребта призводять до того, що харчування дисків порушується. Вони починають рано старіти, просідають, збільшується внутрішньодисковий тиск. Згодом висота міжхребцевого диска зменшується настільки, що сусідні хребці виявляються дуже близько один до одного і при русі зачіпають і дратують нервове коріння. Якщо не вживати жодних заходів, то з часом краю міжхребцевого диска, що ущільнився, почнуть виступати за межі хребетного стовпа, і судинно-нервовий пучок, що відходить від спинного мозку, буде постійно травмуватися.

stadii osteohondroza

Так відбувається формування міжхребцевої грижі – тяжкого ускладнення остеохондрозу, що може призводити до інвалідності.

Найчастіше уражаються поперекові та шийні відділи хребта, рідше – грудний відділ.

При ураженні поперекового відділу найчастіше пред'являються скарги на біль у попереку при фізичному напрузі, незручному русі, тривалому напрузі чи охолодженні. Біль може мати прострілюючий характер і посилюватися під час рухів. Біль може також відчуватися в органах, які іннервують нерви, що відходять від спинного мозку: кишечнику, статевих органах. При грижі диска часто виникають болі, що стріляють, знижують сили м'язів, обмеження рухливості нижніх кінцівок.

При поразці шийного відділу здавлюванню піддаються як нервові коріння та його артерії, а й спинний мозок, і навіть міжхребетна артерія. Це проявляється болями в шиї, що віддають у потилицю, плече. Відзначається напруга м'язів шиї, вимушене становище голови.

При розвитку грижі диска та стискання одного з корінців біль поширюється в руку, лопатку або на передню поверхню грудної клітки.

Остеохондроз грудного відділу хребта проявляється болями з боку хребта, больовим синдромом з боку внутрішніх органів (серця, шлунка, легень, печінки, нирок, сечового міхура, підшлункової залози) та порушеннями їх функції у вигляді дискінезій.

Нерідко остеохондроз супроводжується так званим корінцевим синдромом - неврологічним ускладненням, що викликається здавлюванням нервових закінчень.

На початку лікування хворому призначається короткочасний постільний режим протягом 2-3 днів. У міру стихання болючого синдрому починають зміцнювати м'язовий корсет спини за допомогою спеціальних фізичних вправ.

Магнітотерапію апаратом АЛІМП-міні починають з перших днів появи захворювання та встановлення діагнозу.

Мета лікування – надання протизапальної, протинабрякової, знеболювальної дії та покращення живлення міжхребцевих дисків.

Протизапальний і протинабрякові ефекти імпульсного магнітного поля апарату АЛІМП-міні, що біжить, забезпечують виражений знеболюючий ефект. На цьому фоні покращується нервова провідність затиснених між хребцями нервових закінчень, що сприятливо впливає на відновлення функцій органів, до яких підходять ці нервові закінчення. Посилюється кровотік і обмін речовин у прилеглих тканинах. Це призводить до прискорення регенеративних процесів у зоні впливу апарату, сприяє поступовому відновленню тканин диска, нормалізації його функцій. Комплексна терапія, що включає курси магнітотерапії, фізичні вправи, медикаментозне лікування, гальмує прогресування захворювання та підвищує якість життя пацієнта.

Проведення процедури

Найкращий час проведення процедури – перед сном, оскільки після проведення процедури не рекомендується давати навантаження на хребет. У разі гострого процесу, коли пересування утруднене, і пацієнт через хворобу перебуває в положенні лежачи, процедури проводять двічі на день – вранці та ввечері. Тимчасовий проміжок між процедурами має бути не менше ніж 6 годин. Максимальна тривалість однієї процедури в цьому випадку становить 15 хвилин.

Перед проведенням процедури індуктори-соленоїди розташовуються на кушетці по осі хребетного стовпа. Пацієнт лягає на нього ураженою ділянкою хребта та проводиться лікування.

Перший курс лікування, особливо при хронічно запущеному захворюванні, слід починати з мінімальної тривалості 10 хвилин, поступово довівши її до 20 хвилин. Максимальна тривалість процедури до 30 хвилин (при лікуванні остеохондрозу, ускладненого невритом).

Рекомендований курс лікування – 18 днів, максимальний – 20 (при хронічній формі захворювання), мінімальний – 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

При гострому остеохондрозі, ускладненому невритом, процедура проводиться 1 раз на день. Вплив спочатку проводиться на уражений відділ хребетного стовпа (шийний чи поперековий), а потім по ходу ураженого нерва. Тривалість процедур зазначена у таблиці 1.

 

Таблиця 1 – Тривалість процедур під час лікування остеохондрозу, ускладненого невритом

 

День лікування

1

2

3

4

5

6

Загальний час процедури, хв

15

15

15

25

25

25

Вплив на хребет, мін-

10

10

10

15

15

15

Вплив на уражений нерв, хв

10

10

10

15

15

15

Перерва в курсі

1 день

День лікування

7

8

9

10

11

12

Загальний час процедури, хв.

25

25

25

25

30

30

Вплив на хребет, хв

15

15

15

15

20

20

Вплив на уражений нерв, хв

10

10

10

10

10

10

Перерва в курсі

1 день

День лікування

13

14

15

16

17

18

Загальний час процедури, хв

30

30

30

30

30

30

Вплив на хребет, хв

20

20

20

20

20

20

Вплив на уражений нерв, хв

10

10

10

10

10

10