Апарат імпульсної магнітотерапії АЛІМП-Міні Дізнатися детальну інформацію та замовити апарат імпкльної магнітотерапії АЛІМП-Міні

Неврологічні захворювання

1 Захворювання периферичної нервової системи. Неврити

Неврит - запалення стовбура периферичного нерва, що виявляється різноманітними руховими розладами і порушеннями чутливості. Розрізняють локальний неврит, при якому страждає тільки один нерв, і множинний неврит (поліневрит), причинами якого можуть бути різні зовнішні і внутрішні чинники. До розвитку невриту призводять бактеріальні та вірусні інфекції, зовнішні і внутрішні інтоксикації, переохолодження, нестача вітамінів, судинні та інші порушення. Неврит може бути обумовлений травматичним здавленням нервів.

Апарат застосовують при локальному невриті, симптомами якого є постійні тупі болі, нападоподібно поширюються по ходу нерва. Відзначаються порушення чутливості і рухові розлади, незначне зменшення об'єму і маси м'язів (атрофія) в ураженій області. У легких випадках відновлення займає 2-3 тижні, але частіше затягується на більш тривалий термін, особливо у літніх, і буває неповним.

Методика лікування невритів

Індуктори-соленоїди накладаються таким чином, щоб перший індуктор розташовувався на зону найближчу до хребта, а останній - на найдальшу. Перший курс лікування слід починати з мінімальної тривалості 10 хвилин, поступово довівши до 20 хвилин. Якщо необхідно провести вплив на дві зони, то час дії ділиться навпіл і проводиться вплив на обидві зони послідовно, без перерви. Максимальна тривалість процедури 30 хвилин, при проведенні процедури два рази в день.

Рекомендований курс лікування - 18 днів, максимальний - 20 (при хронічній формі захворювання), мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

При повторному курсі лікування тривалість перших процедур становить 15 хвилин. Курс той же.

 

1.1 Неврит лицьового нерва

Неврит лицьового нерва зустрічається частіше, ніж ураження інших черепних нервів. Причина - переохолодження, інфекція, інтоксикація, травма. Мета лікування апаратом: посилити протизапальний ефект комплексної терапії, активізувати кровообіг і лімфовідтік в області обличчя, сприяти поліпшенню провідності лицьового нерва, відновити функцію мімічних м'язів, попередити розвиток м'язової контрактури (стійкого обмеження рухливості). У гострій стадії процесу апарат застосовують тільки за рекомендацією лікаря.

Котушку-індуктор накласти на точку виходу лицьового нерва без сильного притискання. Точка виходу лицьового нерва знаходиться під вушною раковиною біля основи нижньої щелепи. Спочатку апаратом впливають на область виходу лицьового нерва. Потім на область контрактури мімічної мускулатури. Загальний час процедури не повинен перевищувати 30 хвилин. Під час проведення процедури, не задіяні в процесі лікування індуктори, відхиляють в сторону від хворого.

 

1.2 Неврит променевого нерва

Променевий нерв найчастіше уражається в області середньої третини плеча при переломах, або притискається під час глибокого сну. Функція променевого нерва: забезпечення чутливості шкіри задньої сторони плеча та передпліччя, пальців, забезпечення роботи м'язів-розгиначів зап'ястя і пальців. Крім того променевий нерв іннервує капсулу ліктьового суглоба.

Мета лікування апаратом: прискорити відновлення провідності променевого нерва, зменшити ступінь атрофії м'язів, поліпшити кровопостачання тканин в зоні іннервації променевого нерва, відновити функцію розгиначів кисті.

 

Проведення процедури

Індуктори накладаються послідовно на внутрішню поверхню нижньої третини плеча, передпліччя і кисті за наступною схемою:

  1. положення хворого - лежачи;
  2. хвору руку укладають долонею вгору, індуктори встановлюють на руку зверху;
  3. перший індуктор лягає на нижню третину плеча, другий індуктор лягає на область ліктьової ямки;
  4. третій лягає приблизно посередині між долонею і ліктьовий ямкою, четвертий - на долоню.

1.3 Неврит ліктьового нерва

Причина - травми в області ліктьового суглоба, інфекції.

Мета магнітотерапії, область впливу і методика проведення процедури та ж, що і при невриті променевого нерва. Апарат накладається таким чином, щоб перший індуктор розташовувався на зону, найближчу до хребта, а останній - на найдальшу.

 

1.4 Неврит серединного нерва

Мета лікування апаратом: прискорити відновлення провідності серединного нерва, зменшити ступінь атрофії м'язів, поліпшити кровопостачання тканин в зоні іннервації серединного нерва, відновити функцію м'язів-розгиначів кисті.

Проведення процедури

Котушки-індуктори накладаються послідовно на внутрішню поверхню плеча (по ходу нервового стовбура).

 

1.5 Неврит сідничного нерва (ішіас)

«Ишіас» - запалення сідничного нерва. Сідничний нерв є найбільшим нервом в організмі. Цей нерв бере свій початок на п'яти різних рівнях спинного мозку в поперековому відділі хребта - відділі, що несе на собі основне навантаження. Потім сідничний нерв спускається вниз по нозі, розділяючись на більш дрібні нерви, які проводять нервові імпульси в стегно, коліно, гомілку, гомілковостопний суглоб, ступню і пальці.

Це захворювання характеризується болем в поперековому відділі хребта і в нозі, по ходу сідничного нерва, нападів стріляючого характеру, що супроводжується вимушеним положенням тіла. Людина не може зігнутися або розігнутися. По ходу нерва знижується чутливість, з'являється відчуття оніміння або повзання мурашок по шкірі. Сила в м'язах ноги знижується, аж до повного їх паралічу, особливо в м'язах ступні. Людина не може ходити на носках або на п'ятах, при цьому ступня шльопає при ходьбі, не слухаючи власника.

Мета лікування - надати болезаспокійливу, протинабрякову, протизапальну дію на сідничний нерв і прилеглі тканини, зменшуючи судинний і м'язовий спазм, нормалізувати кровообіг, тонус і обмін речовин.

Проведення процедури

Лікування починають у період стихання гострого процесу. Два індуктора накладають на попереково-крижову зону і два - по ходу нерва, на задню поверхню стегна.

Час проведення процедури 15 хвилин. Рекомендований курс лікування – 18 днів, максимальний - 20 (при хронічній формі захворювання), мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню. У разі двостороннього ураження вплив проводиться по черзі, час впливу на одну сторону не більше 15 хвилин. Процедура проводиться один раз в день, краще на ніч.

 

1.6 Неврит малогомілкового нерва

Малогомілковий нерв відходить від сідничного в верхньому відділі підколінної ямки, йде вниз по зовнішній стороні гомілки.

В товщі довгго малогомілковго м'язу ділиться на дві гілки - поверхневий і глибокий малогомілковий нерви.

Неврит малогомілкового нерва може спостерігатися при травмах, часто зустрічається при різних інфекціях і інтоксикаціях. При поліневритах малогомілкової нерв уражається в більшій мірі і раніше, ніж інші нерви. Нерідко уражається двосторонньо.

Магнітне поле надає в зоні іннервації малогомілкового нерва болезаспокійливу, протинабрякову, протизапальну дію, зменшує судинний і м'язовий спазм, нормалізує кровообіг, тонус і обмін речовин в тканинах іннервуючих м'язів.

Проведення процедури

Лікування проводять тільки в період стихання гострого процесу і ослаблення болю. Для зручності процедуру рекомендується проводити лежачи на животі, розташовуючи індуктори на верхній відділ підколінної ямки і по зовнішній поверхні гомілки з ураженої сторони.

Можливе проведення процедури і сидячи. Один індуктор кладеться на край стільця і притискається ураженої ногою. Решта три розташовуються по зовнішній стороні гомілки і закріплюються еластичною тасьмою. Лікування слід починати з мінімальної тривалості 10 хвилин, поступово довівши її до 20 хвилин. Якщо необхідно провести вплив на дві зони, то час дії ділиться навпіл і проводиться вплив на обидві зони послідовно, без перерви. Максимальна тривалість процедури 30 хвилин, при проведенні процедури два рази в день.

Рекомендований курс лікування - 18 днів, максимальний - 20 (при хронічній формі захворювання), мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

1.7 Плексит

Плексит - ураження нервового сплетіння.

При плекситі розрізняють неврологічну (початкову) і паралітичну (пізню) стадії. Неврологічна стадія проявляється спонтанним болем і хворобливими відчуттями, що виникають або посилюються при русі, тиску на сплетіння, його пучки  нерви, що від нього відходять. Паралітична стадія характеризується млявим паралічем або парезом (ослаблення рухової функції зі зниженням сили м'язів), зниженням або відсутністю чутливості, вегетативно-трофічними порушеннями в зоні іннервації (розташування) ураженої частини сплетення.

Найчастіше зустрічаються плечовий і попереково-крижовий плексити. Плечовий плексит виникає внаслідок травми, здавлювання плечового сплетіння при вивиху плечового суглоба, переломі ключиці і т.д. Він може бути викликаний здавленням сплетення в пахвовій області при користуванні милицями, можливий його розвиток після падіння на витягнуту руку. При ураженні всього сплетіння спостерігаються болі в надключичній і підключичній областях, що віддають в руку, розвивається млявий периферичний параліч або парез м'язів руки.

Мета лікування: надання протизапальної дії в зоні проекції нервового сплетіння, відновлення в зоні осередку ураження провідності нервово-м'язового апарату, функції уражених парезом м'язів.

Проведення процедури

Процедуру проводять лежачи на спині. Індуктори накладають на область ключиці і плечового суглоба (проекція плечового сплетіння), і уздовж внутрішньої сторони руки, ураженої парезом. Можливе проведення процедури і в сидячому положенні. Час проведення процедури 15 хвилин.

Рекомендований курс лікування - 18 днів, максимальний - 20 (при хронічній формі захворювання), мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню. У разі двостороннього плексита, вплив проводиться по черзі, час впливу на одну сторону не більше 15 хвилин. Процедура проводиться один раз в день, краще на ніч.

2 Невралгіі

Невралгія - біль стріляючого, колючого, пекучого характеру, що виникає приступоподібно, що розповсюджується по ходу стовбура нерва або його гілок і локалізується в зоні розташування певних нервів або корінців.

Невралгія може виникнути в результаті травми, інтоксикацій, обумовлених захворюваннями печінки, нирок, злоякісними пухлинами, солями важких металів, бактеріальними токсинами, алкоголем, метаболічними порушеннями при цукровому діабеті, хронічними процесами в шлунково-кишковому тракті і ін.

Апарат показаний при невралгії трійчастого нерва, потиличного нерва і міжреберної невралгії.

 

2.1 Невралгія трійчастого нерва

Захворювання проявляється нападами гострої болі ріжучого, пекучого або стріляючого характеру в щоці, верхній і нижній щелепах, рідше в надбрів'я. Напад може супроводжуватися рефлекторними тиками мімічної і напругою жувальної мускулатури на відповідній стороні, блідістю або почервонінням особи, виділенням слизу з носа, сльозотечею. У зоні ураженої гілки нерва спостерігається підвищена або, навпаки, знижена чутливість, гиперпатія (загострене сприйняття болю), болючість при натисканні в місцях виходу гілок нерва з кісткових отворів на обличчя - в області підочної вирізки, підочної ямки і в області підборіддя. Приступ триває від кількох секунд до кількох годин.

Лікування невралгії передбачає купірування больового синдрому і усунення причин, що його викликають. Вплив магнітного поля апарату направлено на зниження чутливості периферичних нервових рецепторів, поліпшення кровопостачання гілок ураженого нерва, що веде до ослаблення больових відчуттів, скорочення тривалості і частоти нападів 

Апарат має протизапальну, судинорозширювальну дію. Застосування апарату в комплексному лікуванні невралгії трійчастого нерва з лікарськими препаратами значно підвищує лікувальний ефект.

Методика проведення процедури така ж, як і при невриті трійчастого нерва. Індуктори накладають на уражену половину обличчя, із захопленням щоки і основи нижньої щелепи та на комірцеву зону. Лікування слід починати з мінімальної тривалості 10 хвилин, довівши протягом 5 днів до 15 хвилин. Якщо необхідно провести вплив на дві зони, то час дії ділиться навпіл і проводиться вплив на обидві зони послідовно, без перерви. Максимальна тривалість процедури 30 хвилин, при проведенні процедури два рази в день.

Рекомендований курс лікування - 18 днів, мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

 

2.2 Невралгія потиличного нерва

Два індуктори накладаються на проекцію точки виходу потиличного нерва і задню поверхню шиї. Перший курс лікування слід починати з мінімальної тривалості 10 хвилин, довівши протягом 5 днів до 15 хвилин. Максимальна тривалість процедури 30 хвилин, при проведенні процедури два рази в день. Рекомендований курс лікування - 18 днів, мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

 

2.3 Міжреберна невралгія

Міжреберна невралгія проявляється постійним або приступоподібним оперізуючим болем, що розповсюджується від хребта до грудини або середньої лінії живота з однієї або двох сторін. Біль посилюється при фізичних навантаженнях, рухах тіла, кашлі, чханні, глибокому вдиху. Міжреберна невралгія може бути первинною, інфекційною (пов'язаною з грипом, ангіною, ГРВІ) та вторинною (пов'язаною з туберкульозом, спондилітом, пухлиною хребта і спинного мозку, остеохондрозом грудного відділу хребта та ін.).

Лікування спрямоване на усунення причин захворювання купіровання больового синдрому. Апарат підвищує ефективність лікування при комплексній терапії, в яку входять не тільки застосування медикаментозних засобів, а й інших фізичних факторів (УВЧ, УФ-опромінення, синусоїдальні модульовані струми і ін.). Великою перевагою магнітотерапії є практично повна відсутність побічної дії, хороша переносимість магнітного поля хворими, яким інші фізичні процедури можуть бути протипоказані.

Проведення процедури

Індуктори накладають на відповідний сегмент хребта з двох сторін і по ходу уражених нервових закінчень. Перший курс лікування слід починати з мінімальної тривалості 15 хвилин, довівши протягом 5 днів до 20 хвилин.

Максимальна тривалість процедури 30 хвилин, при проведенні процедури два рази в день. Рекомендований курс лікування - 18 днів, мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

 

3 Травми центральної нервової системи. Травми хребта і спинного мозку

Травми хребта і спинного мозку дуже небезпечні, тому що можуть привести до порушень функцій багатьох органів і систем організму, і навіть до повного паралічу. На спинному мозку зосереджені закінчення (корінці) нервів, що іннервують різні органи. Так при ураженні шийного відділу хребта біль може виникнути в шиї, поширитися в потилицю, руку, перейти на грудну клітку. При травмі грудного відділу розвивається больовий синдром з боку серця, шлунка, легень, печінки, нирок, сечового міхура, підшлункової залози. При ураженні поперекового відділу біль може відчуватися в кишечнику, статевих органах.

При травмі хребта нерідкі розриви кровоносних і лімфатичних судин. У зв'язку з цим може різко погіршитися живлення спинного мозку і спинномозкових нервів, порушується нервова провідність, що в кінцевому рахунку, ускладнює або робить неможливим виконання їх функцій. Магнітотерапію апаратом, якщо на це немає особливих протипоказань, починають після проведення невідкладних медичних заходів. Магнітне поле має знеболюючу, протизапальну, протинабрякову дію, стимулює обмін речовин і регенерацію тканин. Крім того, під дією магнітного поля зростає швидкість проходження нервових імпульсів, активізується робота імунокомпетентних органів, що підвищує захисні сили організму.

Проведення процедури

Положення хворого - лежачи на животі або на спині. Індуктори розташовують уздовж хребетного стовпа. Якщо з якихось причин хворого не можна перевернути, його злегка піднімають і індуктори підкладають під травмовану область хребетного стовпа таким чином, щоб перший індуктор розташовувався ближче до голови, а на місці самої травми обов'язково встановлювався один з індукторів.

Лікування слід починати з мінімальної тривалості 15 хвилин, довівши протягом 5 днів до 20 хвилин. Максимальна тривалість процедури 30 хвилин, при проведенні процедури два рази в день.

Рекомендований курс лікування - 18 днів, мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

 

4. Порушення спинномозкового кровообігу

Спинний мозок дорослої людини - це тяж циліндричної форми довжиною в середньому 43 см, масою близько 34-38 г (близько 2% від маси головного мозку), який на рівні верхнього краю першого шийного хребця переходить в довгастий мозок, а внизу, на рівні другого поперекового хребця, закінчується мозковим конусом. Спинний мозок постачає кров'ю гілками кількох артерій.

Передня і дві задні спинномозкові артерії, що продовжуються до нижнього кінця спинного мозку, «підживлюються» від спінальних гілок інших артерій, що проникають в хребетний канал через міжхребцеві отвори. Ці отвори утворюються між двома суміжними хребцями. При дистрофічних ураженнях міжхребцевих дисків (остеохондроз) міжхребцевий отвір звужується, хребці, що зблизилися, починають травмувати нервові корінці і притискати кровоносні судини. Прогресування захворювання веде до появи зон ішемії (нестачі кровопостачання) на різних ділянках хребта. У шийному відділі утворюються задні остеофіти (шипоподібні відростки), що обумовлює хронічне порушення спинного кровообігу (мієлопатія).

У комплексі лікувальних заходів великою ефективністю володіє імпульсна магнітотерапія. Під дією апарату відкриваються додаткові капіляри, поліпшується плинність крові, що частково компенсує недолік кровопостачання ділянки спинного мозку з зонами ішемії. Курсове лікування апаратом, поряд з медикаментозною терапією, гальмує або повністю припиняє прогресування захворювання, сприяє нормалізації функцій спинного мозку і спинномозкових нервів.

Проведення процедури

Положення хворого - лежачи на животі або на спині. Індуктори розташовують уздовж хребетного стовпа. Якщо з якихось причин хворого не можна перевернути, його злегка піднімають і індуктори підкладають під травмовану область хребетного стовпа таким чином, щоб перший індуктор розташовувався ближче до голови, а решта по ходу хребетного стовпа.

Лікування слід починати з мінімальної тривалості 15 хвилин, довівши протягом 5 днів до 20 хвилин. Максимальна тривалість процедури 30 хвилин, при проведенні процедури два рази в день.

Рекомендований курс лікування - 18 днів, мінімальний - 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню. Через 2 місяці обов'язкове повторення курсу лікування.

 

5 Судинні захворювання головного мозку. Ішемічний мозковий інсульт

Інсульт (порушення мозкового кровообігу) буває геморагічним та ішемічним. Геморагічний - крововилив в мозок або під його оболонки, викликається розривом артерій. Основні його причини - зміна стінки судини і високий артеріальний тиск. Найчастіше від геморагічного інсульту страждають молоді та енергійні люди. При лікуванні геморагічного інсульту застосування апарату протипоказано, так як він може спровокувати кровотечу.

Ішемічний інсульт (інфаркт мозку) обумовлений припиненням або різким зменшенням кровопостачання окремих ділянок мозку.

Найчастіше він вражає людей, які страждають віковими захворюваннями: атеросклерозом, гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом, патологіями серця. Ішемічні напади найчастіше трапляються вночі або в передранкові години, геморагічні - в розпал робочого дня або під вечір.

Найстрашніше при інсульті несподіванка його виникнення. Люди, які страждають судинними захворюваннями повинні бути особливо пильними: необхідно регулярно вимірювати артеріальний тиск, рівень холестерину і цукру в крові.

Ось кілька загальномозкових симптомів можливої мозкової катастрофи:

- сильний головний біль (особливо вечорами), який іноді супроводжується тошнотою і блювотою;

- запаморочення в сукупності з відчуттям невпевненості при ходьбі - немов земля йде з-під ніг;

- надлишкова сонливість.

Через порушення кровопостачання уражаються різні області центральної нервової системи. Симптоми залежать від того, яка ділянка мозку вражена. Нерідко виникає м'язова слабкість в кінцівках, коли відмовляє рука або нога. Змінюється чутливість - то зникає, то раптом різко і неприємно посилюється. Деяким хворим стає важко вимовляти слова, інші перестають розуміти оточуючих, мова стає незв'язною. Іноді при ходьбі запаморочення набуває чітку спрямованість (за годинниковою стрілкою або проти неї), нерідко супроводжується нудотою або блювотою.

Апарат застосовують як для профілактики інсульту, так і при лікуванні наслідків ішемічного інсульту після отримання необхідних рекомендацій лікаря. Основними профілактичними рекомендаціями є нормалізація артеріального тиску і зниження згортання крові. Оскільки імпульсне магнітне поле володіє  гіпотензивною (знижує артеріальний тиск), і гіпокоагуляційною (зменшуює в'язкість крові) властивістю, застосування апарату знижує ризик інсульту, а також дозволяє скоротити термін реабілітації після перенесеного захворювання.

Профілактику інсульту настійно рекомендується проводити особам, які страждають серцево-судинними захворюваннями (перед початком процедур обов'язково слід проконсультуватися з лікарем). Клінічна практика показала, що такі хворі легко переносять магнітотерапію (при відсутності до неї протипоказань). Проводити лікування наслідків ішемічного інсульту апаратом слід тільки під контролем лікаря, який встановить тривалість процедур виходячи зі стану пацієнта.

Проведення процедури при ішемічному мозковому інсульті та судинних захворювання головного мозку

Положення хворого - лежачи на спині.

Перший етап лікування. Індуктори підкладаються під комірцеву зону. Процедури проводять 1-2 рази на день в залежності від стану хворого і реакції організму на магнітне поле. До і після проведення процедур обов'язково контролюється артеріальний тиск. Час перших трьох-шести процедур - 10 хвилин, далі час процедур поступово збільшується до 20 хвилин. Курс лікування - 18-20 днів. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню. У разі наявності паралічу, через 10 днів після першого курсу лікування проводиться другий етап лікування - вплив на хребетний стовп (перший індуктор встановлюється на шийний відділ, інші нижче) - 5-10 хвилин і на паралізовані кінцівки - ногу і / або руку - по 5 -10 хвилин на кожну кінцівку.

Через два місяці обов'язкові повторні курси лікування.

У разі судинних захворювань головного мозку лікування проводиться відповідно до першого етапу лікування ішемічного мозкового інсульту.

Апарат імпульсної магнітотерапії АЛІМП-Міні Дізнатися детальну інформацію та замовити апарат імпкльної магнітотерапії АЛІМП-Міні