Цей матеріал має виключно ознайомлювальний характер. Будь-яка терапія повинна проводитись під контролем лікаря.
Бронхіт – це запалення слизової оболонки бронхів, які є частиною дихальної системи. Це зазвичай відбувається як реакція на інфекцію чи подразнення, таке як віруси, бактерії, дим, хімічні речовини чи інші дратівливі чинники. Симптоми бронхіту можуть включати кашель (зазвичай із відділенням мокротиння), утруднене дихання, втому, біль у грудях та іноді підвищення температури тіла.
Бронхіт може бути гострим чи хронічним. Гострий бронхіт зазвичай викликається вірусами, часто асоціюється із застудою чи грипом, і може тривати кілька тижнів. З іншого боку, хронічний бронхіт є тривалим і зазвичай пов'язаний з курінням або тривалим впливом подразнюючих речовин, таких як дим або забруднене повітря.
Як правило, таких хворих не госпіталізують, а комплексне лікування неускладненого гострого бронхіту проводять у домашніх умовах за участю та під контролем лікаря. При цій патології до оптимальних методів фізіотерапії в домашніх умовах відносяться теплолужні інгаляції та лікарський електрофорез.
Для інгаляцій вдома за допомогою портативних апаратів для інгаляції (небулайзер, інгалятор) використовують теплі розчини (38 - 40 ° С) наступного складу:
- гідрокарбонат або бікарбонат натрію - 2 мл та дистильована або кип'ячена вода - 100 мл;
- гідрокарбонат або бікарбонат натрію - 1 мл; хлорид натрію - 1 мл і дистильована або кип'ячена вода - 100 мл.
Тривалість процедури 10 хв, проводять їх 2-3 рази на день, на курс лікування - 7-10 процедур.
За відсутності спеціальних інгаляторів простим та зручним у домашніх умовах є наступний спосіб. Заварний чайник обполіскують, а потім заливають окропом. У окріп кидають 2 таблетки (а не капсули) валідолу. Після їх розчинення вдихають пару через імпровізований розтруб із картону або щільного паперу, поміщений над отвором чайника замість кришки.
Для лікарського електрофорезу в домашніх умовах доцільно використовувати портативний апарат українського виробництва Елфорез (або його аналоги "Потік-1М"). Методика впливу – контактна, стабільна, поперечна (активний електрод, з якого вводять лікарську речовину, розташовують на середню частину грудини, індиферентний електрод – на міжлопаткову область хребта). Розміри електродів 10×15 мм, сила струму 5 мА, тривалість дії 10 - 15 хв, 1 раз на день в ранкові години (до 12 годин дня), на курс лікування 5 щоденних процедур.
З лікарських засобів при вираженому кашлі для електрофорезу використовують 0,1 - 1% розчин діонін, що вводиться з аноду (+); як десенсибілізуючий засіб застосовують електрофорез 2% розчину хлориду кальцію, що також вводиться з анода (+).