Деформуючий остеоартроз – захворювання суглобів дистрофічного характеру, що характеризується ураженням суглобових хрящів, а також навколосуглобових тканин. В основі хвороби лежить порушення обмінних процесів в організмі людини, що відбивається і стан суглобів. Суглобові хрящі у разі недоотримують необхідні поживні речовини і поступово зношуються. Подібні зміни відбуваються у суглобі при старінні, але у більш уповільненому темпі та з меншою вираженістю. Тому деформуючий остеоартроз характеризують як передчасне старіння суглобового хряща. Захворювання проявляється болями в суглобах, переломами, викривленням кінцівок, частіше стегнових кісток, супутнім запаленням суглобів. Остеоартрозом найчастіше страждають жінки старше 40 років.

До факторів ризику захворювання належать травми суглобів, переломи, надмірна вага, шкідливі умови праці, важка фізична праця. Характерною особливістю остеоартрозу є поступовий початок хвороби, тривале збереження функцій суглобів, незважаючи на його виражену деформацію. Хворі на деформуючий остеоартроз  відчувають нетривалу ранкову скутість. Біль наростає переважно при навантаженні на хворий суглоб, протягом дня зазвичай зменшується або зникає у спокої. При тривалій знерухомленості суглоба виникає його набряклість. Інтенсивність больового синдрому надвечір збільшується. Багато пацієнтів при пасивних рухах відчувають хрускіт у розрядженому суглобі.

Найчастіше уражаються колінні суглоби і суглоби кисті, Далі за частотою ураження йдуть кульшові, гомілковостопні та плечові суглоби.

Хворим, які страждають на деформуючий остеоартроз, слід уникати фізичних навантажень і травмування суглобів, м'яких крісел. Рекомендується використовувати стільці із прямою спинкою, жорстке ліжко. Особам із надмірною масою тіла слід змінити дієту, спосіб життя для нормалізації ваги. Величезне значення має лікувальна фізкультура - спеціальні вправи, підібрані лікарем лікувальної фізкультури та спрямовані на підтримку максимальної рухливості суглоба, збереження м'язової маси. З фізичних вправ особливо рекомендується плавання, коли навантаження на суглоби мінімальні.

Одну з провідних ролей у комплексному лікуванні та профілактиці захворювання грає магнітотерапія апаратом АЛІМП-міні. Біжуче імпульсне магнітне поле має знеболювальну дію, знімає набряк, покращує обмін речовин у навколосуглобових тканинах, надає на суглобовий хрящ регенеруючу дію, що позитивно позначається на функції суглоба і в кінцевому підсумку дозволяє запобігти прогресуванню захворювання.

Проведення процедури

Якщо остеоартрозом уражені плечовий, ліктьовий, колінний, гомілковостопний суглоби, суглоби кисті, то індуктори накладають навколо суглоба, ніби обмотуючи суглоб. При ураженні кульшового суглоба індуктори розташовують таким чином, щоб останній індуктор розташовувався на сідниці, тобто на задній проекції суглоба. Два середніх індуктори розташовуються на бічній проекції, а перший – на передній проекції суглоба. Тривалість процедур зазначена у таблиці.

При гострому остеоартрозі, ускладненому невритом процедури рекомендується проводити 2 рази на день з інтервалом не менше 6 годин. Якщо остеоартрозом уражено одночасно 2 і більше суглобів, процедури слід проводити 2 рази на день, один раз на кожний суглоб. Сумарний час процедур на день не повинен перевищувати 30 хвилин. За один курс лікувати можна не більше двох суглобів. Після закінчення курсу необхідно зробити перерву 10 днів і розпочати лікування інших суглобів або іншого захворювання.

При поразці суміжних суглобів можна використовувати іншу методику. Наприклад, якщо остеоартрозом уражені плечовий і ліктьовий суглоби, або ліктьовий і суглоби кисті, ланцюг індукторів можна розташувати уздовж кінцівки, захоплюючи крайніми індукторами обидва суглоби. Процедури проводити двічі на день.

Перший курс лікування, особливо при хронічному, запущеному захворюванні, слід розпочинати з мінімальної тривалості 10 хвилин, поступово довівши її до 20 хвилин. Максимальна тривалість процедури до 30 хвилин (при проведенні процедур двічі на день). Рекомендований курс лікування – 18 днів, максимальний – 20 (при хронічній формі захворювання), мінімальний – 15. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

За один курс лікуватиме лише одне захворювання. Повторний курс проводити лише через 30-40 днів після закінчення першого, а підтримуючий курс – через 3-4 місяці після закінчення другого курсу.

Тривалість процедур зазначена у таблиці.

 

Таблиця – Тривалість процедур при лікуванні деформуючого остеоартрозу

№ процедури

1

2

3

4

5

6

Час процедури, хв.

10

10

10

10

10

10

Перерва в курсі

1 день

№ процедури

7

8

9

10

11

12

Час процедури, хв.

15

15

15

15

15

15

Перерва в курсі

1 день

№ процедури

13

14

15

16

17

18

Час процедури, хв.

15

15

15

15

15

15