Методики лікувального електрофорезу та гальванізації. Використання гідрофільних прокладок для електрофорезу та гальванізації. В матеріалі ви дізнаєтесь, як правильно робити електрофорез. Щоб дізнатися про розчини для електрофорезу, необхідно звернутись до фахівця.

Що потрібно для проведення процедури гальванізації або лікарського електрофорезу:

Нижче наведено деякі методики проведення процедури лікарського електрофорезу або гальванізації.

1.Гальванізація голови, лобно-потилична методика.
Гальванізація голови проводиться двома невеликими електродами з прокладками розміром 6х8 см, змоченими теплою водою. Один із них кладуть на лоб і з'єднують із позитивним полюсом апарату. Другий електрод, з'єднаний з негативним полюсом, накладають на потиличну область нижче лінії росту волосся. Хворий укладається на кушетку. Сила струму – до 5 мА. Тривалість процедури – від 10 до 60 хвилин.

 01

2. Трансорбітальна гальванізація
Дві круглі змочені теплою водою прокладки, діаметром 4 см, з невеликими, з'єднаними між собою загальним проводом і підключеними до одного з полюсів апарату, накладають на опущені повіки. При електрофорезі в залежності від характеру лікарського розчину, що змочує прокладки, застосовується полярність, що відповідає введеному.

 2

Третій електрод з прокладкою розміром 6x8 см, з'єднаний з іншим полюсом апарата, накладається на потиличну область, попередньо змочену водою.

Електроди можна фіксувати за допомогою бинту так, щоб не було сильного тиску на очі. Для кращого фіксування електродів під бинт кладуть шматочки вати. Щоб вата не намокла, її ізолюють від електрода шматочком клейонки. Хворий укладається на кушетку.

Струм включається повільно та рівномірно. Сила струму – 1-3 мА. Робочий діапазон струму — "0-5" мА. Тривалість сеансу від 10 до 30 хвилин.

Процедура може проводитись на одне око. При цьому відповідно на половину зменшується сила струму.

3. Гальванізація обличчя напівмаскою Бергоньє
Використовується фізіотерапевтичні електроди-прокладки округлої форми з вирізами, змочена теплою водою, накладається на відповідну половину обличчя.

3

Другу прокладку розміром 12x16 см (200 см2) кладуть на плечовий пояс або між лопатками. Сила струму має бути не більше 10 мА. Тривалість сеансу 10-30 хвилин. У разі застосування електрофорезу прокладка змочується з одного боку лікарським розчином і її електрод з'єднується з відповідним полюсом апарату, що залежить від знака заряду введеного лікарського іона.

4. Гальванізація області обличчя
Фізіотерапевтичний електрод-прокладка П-подібної форми, що має вирізи для очей та рота, змочена теплою водою, накладається на обличчя. Другий електрод із прокладкою, розміром 14 х 22 (300 см2), накладається на плечовий пояс над лопатками. Сила струму трохи більше 10 мА. Тривалість сеансу від 8 до 16 хвилин.

4

5. Гальванізація області лобових пазух
Електрод з прокладкою розміром 4х6 см накладається на лоб, відповідно до лобової пазухи, на боці захворювання. Другий електрод з прокладкою, розміром 6x8 см, міститься в потиличній ділянці. Сила струму – до 3 мА. Тривалість сеансу – 10 хвилин. При двосторонньому ураженні беруться прокладки для чола більшого розміру (4x10 см). Сила струму – до 5 мА. Під час проведення електрофорезу тривалість сеансу – до 30 хвилин.

6. Гальванізація області гайморових порожнин
Дві прокладки, розміром 4 см, накладаються на щоки в їхній середній третині і зовнішній поверхні носа. Друга прокладка розміром 6x8 см розташовуються на задній області шиї.

Електроди покриваються клейонкою, поверх якої кладуть шматочки вати для кращої фіксації прокладки та фіксують бинтом. Можна використовувати спеціальні притискні мішечки. Сила струму – до 5 мА. Тривалість сеансу під час гальванізації – 10 хвилин, при електрофорезі – до 30 хвилин.

7. Назальна гальванізація
Марлева турунда довжиною близько 10 см змочується теплою водою чи лікарським розчином.
Потім її кінець захоплюється пінцетом і вводиться в одну або обидві ніздрі. Турунди вводяться глибше і заповнюють порожнину носа. На верхню губу кладеться шматок клейонки. Кінці турунд розпластують і укладають на клейонці. Зверху розміщують невеликий електрод (2x3 см). Нижній край клейонки загинають на металеву пластинку та фіксують вузьким гумовим бинтом. Другий електрод з прокладкою розміром 6x8 см поміщають на потиличній ділянці. Сила струму – від 0,5 до 2,0 мА. Тривалість процедури – до 30 хвилин.

7

8. Гальванізація області вуха
1. Шматок змоченої вати чи марлі готується у вигляді плоского тампона з ніжкою. Ніжка вводиться у слуховий прохід, а решта тампона розподіляється у вушній раковині. На вату кладеться невеликий металевий електрод діаметром не більше 1,5 см. Друга прокладка розміром 4x6 см розташовується на протилежному боці шиї або на щоці. Сила струму трохи більше 2 мА. Тривалість сеансу – від 10 до 30 хвилин.

2. При двосторонній гальванізації користуються електродами з роздвоєнням, які накладаються на тампони, що у вушних раковинах. Індиферентний електрод із прокладкою розміром 4x10 см накладають на лоб. Сила струму – трохи більше 4 мА. Тривалість сеансу в обох випадках – 10 хвилин. При електрофорезі час сеансу – до 30 хвилин.

9. Гальванізація потиличної області
Прокладка розміром 6x8 см накладаються на одну зі сторін потиличної області. Волосся попередньо забираються і змочуються водою.

Під електрод кладеться мішечок із піском для фіксації прокладки. Друга прокладка більшого розміру з електродом накладається на груди і утримується мішечком з піском. Сила струму – до 4 мА.

Тривалість процедури – до 10 хвилин, при електрофорезі – до 30 хвилин.

10. Гальванізація області гортані
Прокладки розміром 4x6 см з електродами розміщують на бічні поверхні шиї, вздовж переднього краю над грудинно-ключично-сосковим м'язом. На потиличну область міститься прокладка розміром 8x12 см з електродом меншого розміру. Сила струму – до 5 мА.

Тривалість сеансу – 10-15 хвилин, при електрофорезі тривалість сеансу – до 30 хвилин

10

11. Гальванізація області симпатичних шийних вузлів
Змочена теплою водою прокладка розміром 4 х6 см з електродом накладається на бічну поверхню шиї, вздовж переднього краю над грудинно-ключично-сосковим м'язом. Друга прокладка розміром 6х8 см та електрод накладаються ззаду на плечовий пояс. Сила струму – до 4 мА. Тривалість сеансу – від 10 до 30 хвилин. При необхідності застосування двох електродів користуються роздвоєним шнуром і електрод, що накладається на плечовий пояс, береться більшого розміру, ніж у першому випадку. Прокладки прибинтовуються.

11

12. Гальванічний комір по А. Є. Щербаку
Один електрод у вигляді шалевого коміра площею 1000 см2 поміщають на комірцеву зону (задня поверхня шиї, над- і підключичні області), другий площею 400 см2 - на попереково-крижову область. Комірний електрод з'єднують із позитивним полюсом апарату для гальванізації. Кінці коміра фіксуються на плечовому поясі двома мішечками із піском. Здвоєні електроди з'єднуються з позитивним полюсом гальванічного апарату. Друга прокладка розміром 18x28 см з електродом укладається на поперек. Для кращої фіксації під електрод підкладається мішечок із піском. Електрод з'єднується з другою клемою апарату. При проведенні процедури застосовується мінімальна сила струму. Якщо прокладка-комір змочується лікарським розчином, то застосовується полярність відповідно до знаку заряду іону лікарського розчину, що вводиться.

12

Силу струму з 6 мА при тривалості процедури 6 хв з кожною наступною процедурою збільшують на 2 до 16 мА, а тривалість її - на 2 хв до 16 хв. Процедури проводять через день, на курс лікування призначають 15-25 процедур.

При електрофорезі лікарську речовину зазвичай вводять з комірного електрода, дотримуючись відповідної полярності; сила струму при цьому в межах 15-30 мА, тривалість процедури до 20-30 хв, курс лікування призначають 15-20 процедур.

13. Загальна гальванізація за С. Б. Вермелем
Електрод і прокладка розміром 14x22 см, площею близько 300 см2 міститься під спину в міжлопатковій ділянці хворому, що лежить на спині.

13

Електрод з'єднується з позитивним полюсом апарату (при електрофорезі полярність залежить від заряду іона лікарської речовини, що вводиться). Негативний полюс з'єднується з роздвоєними електродами і прокладками (розміром 10x15 см, площею по 150 см2), які розташовуються під литковими м'язами. Сила струму – до 30 мА. Тривалість процедури від 20 до 60 хвилин.

14. Гальванізація серця
При гальванізації області серця застосовується рефлекторно-сегментарна методика. Електрод і прокладка розміром 10x15 см фіксуються на зовнішній поверхні лівого плеча у хворого, що лежить на спині. Другий електрод та прокладка того ж розміру розташовується під лівою лопатковою областю. Сила струму – до 15 мА. Тривалість процедури від 20 до 30 хвилин.

15. Методика загальних іонних рефлексів за А. Є. Щербаком
Два електроди з прокладками розміром 8x12 см накладаються на внутрішню та зовнішню поверхню лівого плеча та з'єднуються з клемами гальванічного апарату. Сила струму – до 10 мА.

Тривалість сеансу – 20-30 хвилин. У разі застосування електрофорезу лікарська речовина наноситься на прокладку, що розміщається на зовнішній поверхні плеча.

15

16. Гальванізація області грудних залоз
Дві змочені водою або лікарським розчином круглі прокладки діаметром близько 15 см, з вирізами в центрі для сосків і невеликими напівкруглими здвоєними електродами, накладаються на грудні залози і фіксуються легкими мішечками з піском. Третя прокладка розміром 12x16 см і трохи менший електрод підкладаються під спину нижче лопаток або поміщаються на низ живота і також фіксуються мішечком з піском.

Сила струму – до 10 мА. Тривалість сеансу – 30 хвилин.

Гальванізація надчеревної області
Прокладка, змочена водою або лікарським розчином, розміром 12x16 см з електродом накладається на підложечну область хворому, що лежить на спині, фіксується мішечком з піском. Друга прокладка того ж розміру та електрод кладуться під спину, нижче лопаток. Активний електрод з'єднується із позитивним полюсом апарату.

Сила струму – до 15 мА. Тривалість сеансу гальванізації – від 15 до 30 хвилин.


17. Гальванізація області жовчного міхура
Прокладка, змочена водою або лікарським розчином, розміром 10x15 см накладається на область правого підребер'я і нижніх ребер хворому, що лежить на спині. Фіксується мішечком із піском. Друга прокладка того ж розміру та електрод кладуться симетрично під спину. Полярність залежить від знака заряду іона лікарської речовини, що вводиться. Сила струму – до 10 мА. Тривалість процедури від 15 до 30 хвилин.

18. Гальванізація області селезінки
Змочена прокладка розміром 12х16 см з електродом накладається на нижній відділ грудної клітки та підребер'я зліва. Фіксується мішечком із піском. Друга прокладка розміром 12x16 см кладеться під спину симетрично з першою. Сила струму – до 15 мА. Тривалість сеансу гальванізації від 15 до 30 хвилин.

19. Гальванізація області кишечника
Змочена прокладка розміром 14x22 см з електродом накладається на черевну стінку хворому, що лежить на спині. Електрод з'єднується з позитивним чи негативним полюсом апарату та фіксується мішечком з піском. Друга прокладка того ж розміру та електрод кладуться під спину. Сила струму – до 20 мА. Загальна тривалість сеансу гальванізації 15-30 хвилин.

20. Поясний метод за проф. А. Є. Щербаком
Прокладка розміром 75x16 см і електрод накладається на попереково-крижову область хворого, що лежить на спині. Кінці прокладки фіксуються на животі двома мішечками із піском. Дві інші прокладки розміром 14x22 см з електродами, з'єднаними здвоєним проводом, накладаються на передню поверхню стегон і фіксуються також мішечками з піском. Сила струму – до 15 мА.

20-1

Тривалість процедури спочатку - 10 хвилин, збільшуючи через день на 2 хв, доводять до 20 хв.
Близько цієї методики стоїть інша методика проф. А. Є. Щербака - гальванічні трусики. У цій методиці активний електрод з прокладкою 14х22 см кладеться на попереково-крижову область.

20-2

21. Черевно-крижова гальванізація
Змочена теплою водою прокладка розміром 12х16 см накладається на низ живота, над лонним зчленуванням у хворої, що лежить на спині, і фіксуються мішечком з піском. Друга. прокладка того ж розміру накладаються під криж. Для кращої фіксації електрода та прокладки під поперек кладуть мішечок із піском. Лікарським розчином зазвичай змочується прокладка, що лежить на животі.

При локалізації патологічного процесу з одного боку активний електрод кладеться на живіт, уздовж пахвинної складки хворої сторони. Сила струму до 20 мА. Тривалість гальванізації – від 15 до 30 хвилин.

22. Гальванізація області шийного нервового сплетення
Прокладка, змочена теплою водою, розміром 6х8 см накладаються та прибинтовуються на бічну поверхню шиї в її нижній частині. Друга прокладка розміром 8x12 см з електродом прибинтовується на протилежне плече. Сила струму до – 12 мА. Тривалість сеансу гальванізації – від 10 до 15 хвилин.

22

23. Гальванізація області плечового сплетення
Прокладка розміром 10x15 см накладається на плечовий пояс над ключицею, на сторону захворювання. Фіксується мішечком із піском. Друга прокладка кладеться на долоню. Долоня зверху також фіксується мішечком з піском або електрод і прокладка прибинтовуються до долоні. Сила струму – до 10 мА. Тривалість сеансу – від 15 до 30 хвилин.

23

24. Гальванізація області плечового суглоба
Дві прокладки розміром 6x8 см з електродами накладають на передню та задню поверхню плечового суглоба (поперечна методика) та фіксуються мішечком з піском. Необхідно стежити, щоб краї прокладок не торкалися один одного (замикання ланцюга струму). Сила струму трохи більше 10 мА. Тривалість сеансу – від 15 до 30 хвилин.

25. Гальванізація області ліктьового суглоба
Дві змочені прокладки розміром 6x8 см з електродами накладаються з двох сторін (внутрішньої та зовнішньої) на ліктьовий суглоб злегка зігнутої руки. Сила струму трохи більше 10 мА. Тривалість сеансу – від 15 до 30 хвилин.

26. Гальванізація області променево-зап'ясткового суглоба
Дві змочені в теплій воді прокладки розміром 4х6 см з електродом накладають на згинальну та розгинальну поверхню променево-зап'ясткового суглоба і фіксуються бинтом. При накладенні прокладки необхідно стежити за правильним розташуванням. З'єднання прокладок та їх зіткнення веде до замикання струму. Сила струму трохи більше 5 мА. Тривалість сеансу – від 10 до 30 хвилин.

27. Гальванізація області променевого нерва
Змочена прокладка розміром 8x12 см з електродом накладається на середню третину зовнішньої поверхні плеча (або область нижніх шийних і верхньогрудних хребців). Друга прокладка того ж розміру фіксується в нижній третині тилу передпліччя. Сила струму – до 10 мА. Тривалість сеансу до 30 хвилин.

27

28. Гальванізація області тазостегнового суглобу
Дві змочені в теплій воді прокладки з електродами розміром 10х15 см накладають на пахвинну та сідничну ділянку.

Фіксуються мішечками із піском. Сила струму до 15 мА. Тривалість сеансу до 30 хв.

29. Гальванізація та електрофорез ноги
Застосовується, наприклад, при захворюванні сідничного нерва.

При поздовжній методиці один електрод площею 250 см2 поміщають у попереково-крижової області (з цього електрода вводять і лікарську речовину), фіксуючи його вагою тіла хворого, другий площею 200 см2 - в області задньо-зовнішньої поверхні гомілки. Сила струму 15-20 мА, тривалість процедури 20-30 хв, курс лікування призначають 15-20 процедур.

При поперечній методиці один електрод розміром 90х12 см поміщають на задній поверхні ноги, починаючи від крижів, другий розміром на передній поверхні ноги. Електроди фіксують бинтом. Сила струму 50-60 мА, тривалість процедури 20-30 хв, курс лікування призначають 15-20 процедур.

30. Гальванізація області колінного суглоба
Дві змочені прокладки з електродами, розміром 6х8см. Накладаються з медіальної та метеральної поверхонь суглоба (поперечна методика). Фіксується бинтом. Сила струму близько 5 мА. Тривалість сеансу до 30 хв.

31. Гальванізація області гомілковостопного суглоба
Прокладка та електрод розміром 6x8 см накладаються на область середньої третини гомілки та фіксуються бинтом. Друга прокладка та електрод цього ж розміру кладуться під пальці стопи. Зверху фіксується мішечками із піском. Сила струму до 8-10 мА. Тривалість сеансу від 15 до 30 хв.

32. Гальванізація області сідничного нерва
Прокладка розміром 14x22 см з електродом кладеться на попереково-крижову область хворого, що лежить на спині, на підкладений мішечок з піском. Друга прокладка того ж розміру та електрод прибинтовуються до литкового м'яза. Сила струму трохи більше 20 мА. Тривалість сеансу – до 30 хвилин.

33. Гальванізація області попереково-крижового сплетення
Прокладка розміром 14х22 см з електродом кладеться на мішечок з піском, під поперек хворого, що лежить. Дві інші прокладки, з'єднані за допомогою здвоєних електродів, накладаються на передню поверхню стегон, у верхній третині. Фіксуються мішечками із піском. Сила струму – до 20 мА. Тривалість сеансу – до 30 хв.

33

34. Гальванізація області стегнового нерва
Прокладка розміром 10 х 15 см з електродом накладається на стегно, у його верхній третині, паралельно пахвинній складці і фіксується мішечком з піском. Друга прокладка того ж розміру з електродом кладеться під поперек на мішечок з піском. Сила струму – до 10 мА. Тривалість сеансу гальванізації – до 30 хвилин.

34

35. Гальванізація області малогомілкового нерва
Прокладка розміром 8x12 см та електрод накладаються на зовнішньо-задню поверхню гомілки у верхній її третині. Друга прокладка та електрод кладуться на розгинальну поверхню стопи. Прокладки фіксуються бинтом. Сила струму – до 10 мА. Тривалість сеансу – до 30 хвилин.

35