Захворювання серцево-судинної системи

1 Гіпертонічна хвороба I-II стадії

Гіпертонічною хворобою є неодноразове підвищення артеріального тиску. До факторів ризику розвитку гіпертонічної хвороби відносяться:

  • - спадковість;
  • - маса тіла (у осіб з надлишковою масою тіла ризик розвитку гіпертонічної хвороби вище в 2-6 разів);
  • - ожиріння особливого типу, пов'язане зі спадковим порушенням обміну речовин;
  • - споживання алкоголю (щоденний прийом алкоголю призводить до підвищення артеріального тиску на 6,6 мм рт. ст., у порівнянні з людьми, що вживають 1 раз в тиждень);
  • - підвищене споживання солі;
  • - відсутність фізичної активності (у осіб, які ведуть сидячий спосіб життя, ймовірність розвитку захворювання на 20-50% вище);
  • - психосоціальний стрес.

Захворювання проходить у декілька періодів.

У перший період відбуваються порушення на субклітинному рівні, коли хворий тільки після фізичної або розумової роботи, а також після стресових ситуацій пред'являє скарги на головний біль, короткочасне підвищення артеріального тиску.

Потім настає період патологічних змін в артеріолах і артеріях, що виявляються більш «грубими» методами, такими як обстеження очного дна, постійно фіксується підвищений артеріальний тиск.

Фіналом розвитку гіпертонічної хвороби є період змін в органах.

В даний час існує класифікація гіпертонічної хвороби за величиною артеріального тиску (таблиця 1).

Таблиця 1 – Класифікація гіпертонічної хвороби

Показник

Систолічний АТ («верхній»)

мм рт. ст.

Діастолічний АТ («нижній»)

мм рт.ст

оптимальний АТ

нормальний АТ

підвищений артеріальний тиск

гіпертонія:

I стадія («м'яка»)

II стадія («помірна»)

III стадія (важка)

Ізольована систолічна гіпертонія

До 120

До 130

130 – 139

 

140 – 159

160-179

Вище 180

Вище 140

До 80

85

85-89

 

90-99

100-109

Вище 110

Менше 90

Назва «м'яка» гіпертонічна хвороба не повинна «розслабляти» пацієнта, так як ця стадія може швидко перейти в наступну.

При впливі магнітного поля на комірцеву зону відбувається розширення судин, знижується їх периферичний опір, що веде до зниження артеріального тиску. Одночасно зменшується частота серцевих скорочень, знижується скорочувальна функція серця, що свідчить про позитивний вплив магнітного поля на енергетичне забезпечення насосної функції серця.

При впливі апарату на комірцеву зону і проекцію наднирників підвищується активність всіх відділів ендокринної системи, що позитивно впливає на вироблення гормонів і ферментів. Під дією магнітного поля поліпшується мозковий кровообіг, обмін речовин головного мозку, підвищується його стійкість до низького вмісту кисню. Це особливо актуально для хворих не тільки на гіпертонічну хворобу, а й  тих, хто переніс ішемічний інсульт (проведення процедури лікування ішемічного інсульту описано вище).

Магнітне поле стимулює процеси гальмування нервової системи, благотворно діє на сон, знімає емоційну напругу. У зв'язку з цим застосування апарату рекомендують при підвищених психоемоційних навантаженнях.

Курсове лікування апаратом ефективно при всіх стадіях гіпертонічної хвороби і дозволяє знизити дозу ліків без ризику підйому артеріального тиску (тільки під контролем лікаря).

Проведення процедури

При лікуванні гіпертонічної хвороби I стадії індуктори розташовують на комірцеву зону. Пацієнт розташовується в положенні сидячи або лежачи, в залежності від стану. Процедури проводять 1 раз в день в залежності від стану хворого і реакції організму на магнітне поле. У тому випадку, якщо у людини відбувається підвищення артеріального тиску в певний час доби, то необхідно проводити лікування за 1-1,5 години до його підвищення.

До і після проведення процедури обов'язково контролюється артеріальний тиск. Час перших трьох-шести процедур - 10 хвилин, далі час процедур поступово збільшується до 20 хвилин. Курс лікування - 18-20 днів. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

При лікуванні гіпертонічної хвороби II ступеня вплив проводиться не тільки на комірцеву зону, але і на область надниркових залоз. В цьому випадку процедуру зручно проводити в положенні лежачи. Тривалість процедури на наднирники становить 10 хвилин.

Щоб простежити ефективність проведеного лікування, перед процедурою і через 30 хвилин після неї слід вимірювати артеріальний тиск.

При стійкому зниженні тиску слід проконсультуватися з лікарем про можливе зниження дози прийнятих лікарських препаратів.

Як правило, після першого курсу лікування значного поліпшення стану не спостерігається, тому через 30 днів рекомендується провести повторний курс. Надалі перерви між курсами збільшують до 2-3 місяців.

Гіпертонічна хвороба, як правило, носить хронічний характер, тому вимагає тривалого лікування. Ось чому необхідно проводити повторний і профілактичні (3-4 рази на рік) курси магнітотерапії, навіть після досягнення нормального артеріального тиску.

Особам, що страждають на гіпертонічну хворобу, слід відмовитися від куріння, вживання алкоголю. Хворим з надмірною вагою тіла, які ведуть малорухливий спосіб життя, рекомендується дотримуватися дієти і займатися фізкультурою.

 

2 Ниркова гіпертонія

Відповідно до сучасної класифікації артеріальної гіпертонії під нирковою гіпертонією (НГ) зазвичай розуміють артеріальну гіпертонію (АГ), своїм виникненням і перебігом пов'язану із захворюванням нирок. Чисельність хворих НГ становить близько 5% від числа всіх хворих АГ.

За сучасними уявленнями зв'язок між нирками і АГ представляється в вигляді замкнутого кола, в якому нирки є одночасно причиною розвитку АГ і органом-мішенню її впливу. В даний час доведено, що АГ не тільки ушкоджує нирки, але і різко прискорює розвиток ниркової недостатності (часткової або повної втрати нирками здатності підтримувати сталість хімічного складу внутрішнього середовища організму). Це положення визначило необхідність постійного лікування гіпертонії при рівні артеріального тиску, що перевищує 140/90 мм рт. ст., знижуючи артеріальний тиск до 120/80 мм рт. ст. з метою гальмування темпів прогресування ниркової недостатності.

Магнітотерапія апаратом є складовою частиною комплексної терапії, спрямованої на зниження артеріального тиску до нормальних цифр і нормалізацію функції нирок. Апарат слід застосовувати під контролем лікаря або після консультації з фахівцем.

Проведення процедури

Положення хворого - лежачи на спині.

Індуктори накладаються на область проекції нирок і надниркових залоз зліва і праворуч від хребта. Час впливу на дану зону - 10 хвилин. Потім індуктори переміщаються на комірцеву зону. Час дії - 10-15 хвилин. Процедура проводиться 1 раз в день. Курс лікування - 18 процедур. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

Щоб простежити ефективність проведеного лікування, перед процедурою і через 30 хвилин після неї слід вимірювати артеріальний тиск.

 

3 Вегето-судинна дистонія за гіпертонічним типом

Вегето-судинна дистонія (ВСД) - захворювання, що має багато симптомів і визначень. В основі захворювання лежить порушення нормальної вегетативної регуляції діяльності внутрішніх органів. Ці порушення рідко обмежуються якимось одним органом або системою організму. Зазвичай вони розлиті, відносяться до всього або майже всьому організму. Тому, хоча основні скарги можуть стосуватися переважно якоїсь однієї області, в тій чи іншій мірі страждає весь організм. Крім цього, практично у всіх хворих відзначаються ті чи інші неврологічні розлади, а також слабкість, швидка стомлюваність, дратівливість, головні болі і т.п. Крім цієї клінічної картини, яка може бути виражена в тій чи іншій мірі, у багатьох хворих зустрічаються і так звані вегетативні кризи. Це ситуаційно (наприклад, стрес на роботі). Частіше за інших зустрічаються скарги на задишку, нестачу повітря, сильне серцебиття, озноб або тремтіння, дискомфорт у грудях, запаморочення, нудоту, зміна ходи, погіршення зору або слуху, втрату мови або голосу.

Оскільки у захворювання багато проявів, поставити точний діагноз і призначити лікування може тільки лікар. Серцево-судинні синдроми ВСД зводяться до гіпертонічного, гіпотонічного і кардинального. Ціллю для застосування магнітного поля є перший з них - гіпертонічний. Застосування апарату направлено на нормалізацію підвищеного артеріального тиску, стимуляцію роботи наднирників (виробляють гормони, які регулюють обмін речовин), відновлення судинного тонусу, прискорення провідності нервових імпульсів від спинного мозку до внутрішніх органів.

Проведення процедури

Починати лікування можна тільки після стихання гострого процесу, вегетативного кризу. Положення хворого - лежачи на спині. Індуктори накладаються спочатку на область проекції нирок і надниркових залоз зліва і праворуч від хребта. Час впливу на дану зону - 10 хвилин.

Потім індуктори переміщаються на комірцеву зону. Час дії - 10-15 хвилин. Процедура проводиться 1 раз в день.

Курс лікування - 18 процедур. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

 

4 Ішемічна хвороба серця зі стабільною стенокардією напруги

Поняття «ішемічна хвороба серця» включає в себе групу захворювань, обумовлених невідповідністю між потребою міокарда в кисні і його доставкою. Основою захворювання є атеросклероз судин серця - коронарних артерій.

Ішемічна хвороба серця включає в себе такі захворювання, як стенокардія, інфаркт міокарда, постінфарктний кардіосклероз, серцева недостатність, порушення ритму.

Стенокардія - короткочасне відчуття здавлювання, стиснення або печіння за грудиною, викликане тимчасовою ішемією міокарда, одна з форм ішемічної хвороби серця.

Розрізняють декілька форм цього захворювання, однією з яких є стабільна стенокардія напруги (тривалість захворювання більше 1 місяця): I функціональний клас - напади виникають тільки при надмірних фізичних навантаженнях; II функціональний клас - напади виникають при ходьбі на відстань понад 500 м, при підйомі більш, ніж на один поверх; III функціональний клас - напади виникають при ходьбі на відстань більш 100-500 м, при підйомі на один поверх; IV функціональний клас - характерно виникнення нападів у спокої.

Об'єктом впливу магнітного поля є стабільна стенокардія напруги I - II функціонального класу.

Факторами до розвитку стенокардії є підвищений вміст холестерину в крові і супутній атеросклероз, гіпертонічна хвороба, куріння, цукровий діабет, підвищене згортання крові, пороки серця.

У лікуванні і профілактиці стенокардії велика роль відводиться не тільки лікарю, але і самому пацієнту. Він повинен правильно оцінювати свій стан і симптоми, що виникають при перших ознаках стенокардії.

При нападах стенокардії пацієнт зазвичай відчуває здавлювання, тяжкість або печіння за грудиною. Біль може віддавати в руку, область лопатки, шию, нижню щелепу. Напади виникають при фізичних навантаженнях, прийомі їжі, емоційному напруженні. Тривалість нападу 2-5 хвилин. Біль зменшується після припинення навантаження або прийому нітрогліцерину.

Дані симптоми повинні служити приводом відвідування кардіолога або дільничного терапевта. Після збору скарг і проведення обстеження лікар починає адекватне лікування. Мета лікування - поліпшення якості життя хворого і профілактика таких ускладнень, як інфаркт міокарда, аритмія, серцева недостатність.

Комплексна терапія, що включає в себе медикаментозну і магнітотерапію, дає більш виражений клінічний ефект, ніж застосування цих методів окремо. Імпульсна магнітотерапія апаратом проводиться тільки за рекомендацією і під контролем лікаря, на фоні обов'язкового прийому ліків, систематичного контролю електрокардіограми та показників ліпідного обміну.

Метою впливу апаратом на комірцеву зону є зниження тиску в системі глибоких і підшкірних вен, артеріях, з одночасним зменшенням частоти серцевих скорочень. Одним з дуже цінних проявів дії магнітного поля на організм є активізація процесів метаболізму (обміну) вуглеводів і ліпідів, що поступово призводить до зменшення вмісту холестерину в крові. Внаслідок цього сповільнюється прогресування захворювання. Магнітне поле покращує мікроциркуляцію, надає знеболюючий ефект. Під впливом магнітного поля зростає біологічна активність магнію, що міститься в крові, що призводить до зменшення розвитку патологічних процесів в серце.

Проведення процедури

Положення хворого - лежачи на спині.

Індуктори накладають на комірцеву зону. Час дії - 10-15 хвилин. Процедура проводиться 1 раз в день.

Курс лікування - 18 процедур. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

 

5 Облітеруючий атеросклероз (ендартеріїт) судин нижніх кінцівок

Атеросклероз - це поширене хронічне захворювання, що характеризується ущільненням стінок артерій жировими клітинами і розростанням сполучної тканини з утворенням фіброзних бляшок, що звужують просвіт і порушують фізіологічні функції уражених артерій, що призводить до органним і загальних розладів кровообігу.

Причиною розвитку атеросклерозу є зовнішні і внутрішні чинники, в тому числі спадкові. До групи ризику потрапляють курці і люди, що тривалий час вживають жирну їжу, багату на холестерин. Прогресуванню захворювання сприяють індивідуальні особливості організму, наприклад, низька активність виробітку печінкою ферментів, що руйнують холестерин. Суб'єктивні симптоми тривалий час можуть бути відсутніми. Найчастіше і раніше з'являються симптоми при ураженні тканин з підвищеною потребою кровопостачання, наприклад артеріях нижніх кінцівок, м'язи яких піддаються частим перевантаженням або навіть звичайним фізичним навантаженням.

Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок розвивається частіше у чоловіків старше 40 років, особливо якщо вони ведуть малорухливий спосіб життя, курять, страждають ожирінням.

У хворих з'являються симптоми ішемії (недостатнього кровопостачання) кінцівок. Спочатку хвороба проявляється тільки при фізичному навантаженні: виникає слабкість і підвищена стомлюваність м'язів, відчуття холоду в кінцівках, пізніше приєднуються неприємні відчуття - «мурашки», оніміння, переохолодження і збліднення шкіри, біль. Не завжди уражаються симетрично обидві кінцівки.

Біль буває різної інтенсивності, спостерігається навіть у спокої, іноді надзвичайно болісний і позбавляє хворого сну, можливості пересування. Під час зупинки біль через деякий час припиняється, так як відновлюється кровопостачання, при ходьбі поновлюється знову. Цей клінічний симптом називається переміжною кульгавістю. На початку захворювання вона проявляється порівняно рідко і тільки після тривалої ходьби. З прогресуванням захворювання біль виникає через кожні 100-150м пройденого шляху, що змушує хворого періодично зупинятися.

При облітеруючому атеросклерозі нижніх кінцівок біль може виникнути у всіх групах м'язів: литкових, стегнових, сідничних.

Апарат рекомендується застосовувати для профілактики атеросклерозу, облітеруючого ендартеріїту, а також на початкових стадіях захворювання за рекомендацією і під контролем лікаря. Магнітне поле надає знеболюючий, протизапальний ефект, покращує рух крові за рахунок розширення судин, знижує пристіночне тромбоутворення. Велике значення магнітотерапія має в нормалізації кровообігу на рівні мікроциркуляторного русла - системи найдрібніших артерій, капілярів і вен, що забезпечують обмін речовин в тканинах органів, в тому числі і стінках судин.

Особливу увагу до використання апарату в цілях профілактики слід приділити хворим на цукровий діабет, подагру, псоріаз, гіпертонічну хворобу, ожиріння, а також людям, що ведуть малорухливий спосіб життя, курцям.

В процесі лікування облітеруючого ендартеріїту апарат застосовують як обов'язковий елемент комплексної терапії, що включає прийом ліків, дієту, фізичні вправи і т.п.

Проведення процедури

Індуктори розташовують по ходу нервів і судин ураженої кінцівки: перший - трохи нижче колінної чашечки, останній - на стопу зверху. Процедуру можна проводити сидячи. Час дії - 10-15 хвилин на одну ногу. Процедура проводиться 1 раз в день на обидві ноги послідовно. Курс лікування - не менше 18 процедур. Після 6-го, 12-го дня лікування робиться перерва по 1 дню.

У зв'язку з тим, що лікування облітеруючого ендартеріїту тривале, повторний курс магнітотерапії обов'язково проводиться через 30-40 днів. Наступні курси можна проводити з інтервалом від 30 днів до 3-х місяців після закінчення останнього курсу лікування. Рекомендація лікаря обов'язкова.